Wersja wysokokontrastowa
Godziny pracy Muzeum:
wtorek, piątek 9.30 – 15.30 • sobota, niedziela 12.00 – 15.00
A A A
Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej
  • English
  • Polski
  • Deutsch
20.04.2011 •

Zajęcia i warsztaty przygotowane przez Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej przybliżają dzieciom i młodzieży zagadnienia związane ze sztuką, historią oraz dziedzictwem regionalnym.

Dostosowane są do wieku uczestników, aktualnie prezentowanych wystaw czasowych. W ciekawy sposób wprowadzają w świat sztuki i kultury.

Wszystkie zajęcia zakładają aktywny udział całej grupy i są okazją do połączenia nauki z pasją tworzenia, samodzielnymi poszukiwaniami, ćwiczeniem umiejętności pracy w grupach. Wizyty w Muzeum mogą być bardzo cennym przeżyciem dla dziecka.

Wspomagają jego ogólny rozwój, uczą zachowania w miejscu publicznym i współdziałania z rówieśnikami, pomagają udoskonalać umiejętności językowe i artystyczne, rozwijając przy tym kreatywne myślenie.

 

Lekcje muzealne odbywają się od wtorku do piątku w godzinach otwarcia muzeum dla publiczności. Przeprowadzane są wyłącznie na podstawie wcześniejszego zamówienia telefonicznego tel. tel. +48 71 396 09 15.

Przed złożeniem zamówienia prosimy o zapoznanie się z ofertą tematów.

 

LEKCJE MUZEALNE - STAŁE

 

Historia czasu. Jak zmierzyć czas - od kalendarza do zegara

Historia kalendarza i zegara, poznajemy przyrządy do mierzenia czasu, oraz jak człowiek poradził sobie z dostosowaniem życia codziennego z porami dnia i roku. Prelekcja połączona z działaniami plastycznym – projekt i wykonanie zegara słonecznego.

 

Rzemiosło cechowe

Historia i rodzaje dawnego rzemiosła, losy edukacji rzemieślnika – od ucznia przez czeladnika do majstra. Poznawanie i projekt znaków cechowych rzemieślników. Działania plastyczne – projekt znaku cechowego dla dowolnego rzemiosła.

 

Ceramika pradziejowa

Historia ceramiki. W jaki sposób człowiek wpadł na pomysł lepienia naczyń glinianych i nauczył się przetwarzać ją w ceramikę.

Działania plastyczne – lepienie naczyń z gliny metodą pradziejową.

 

Gry i zabawy przez wieki

Lekcja wprowadzająca w fascynujący świat gier i zabaw Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się skąd pochodzą najstarsze gry, jakie były ich zasady i na koniec rozegrają pasjonującą rozgrywkę.

 

Życie codzienne w średniowiecznej Środzie Śląskiej

Uczestnicy tych zajęć dowiedzą się jak wyglądało życie w średniowiecznej Środzie. m. in. jak się ubierano, jak mieszkano, co jedzono, a także jak wyglądało wówczas samo miasto. Grupy wiekowe; od kl. IV Szkoły Podstawowej

 

Ginące zawody (kołodziejstwo, bednarstwo, ciesielstwo)

Wykład o ginących zawodach, połączony ze zwiedzaniem wystawy "Warstat - dawne narzędzia do obróblo drewna"

 

Skarby małe i duże

Na lekcji wyjaśniamy co to jest skarb, skąd biorą się skarby i jak należy zachować się kiedy go znajdziemy. Po wykładzie uczestnicy zajęć węzmą udział w "Wykopaliskach archeologicznych" i grze polegającej na znalezieniu skarbu z wykorzystaniem ukrytych wskazówek.

 

Motanki - tajemnicze lalki

Opowieść o tradycyjnych lalkach słowiańskich, ich pochodzeniu i funkcji. Działania plastyczne polegają na samodzielnym wykonaniulalki - motanki.

 

Zabytki Środy Śląskiej

Lekcja terenowa mająca na celu przybliżyć historię najważniejszych zabytków naszego miasta. Grupy wiekowe; od kl. IV Szkoły Podstawowej

 

LEKCJE CZASOWE lekcje związane z aktualnie prezentowanymi wystawami czasowymi

 

Zamki i pałace (od 10 lutego do 7 maja)

Oprowadzanie po wystawie czasowej Zamki i pałace ziemi średzkiej. Historia pałaców i zamków Ziemi Średzkiej czas ich powstania i losy właścicieli.

Działania plastyczne - wspólnie „wybudujemy” zamek z kartonów i z rolek papierowych inspirowany poznanymi budowlami.

 

„Tradycje i zwyczaje wielkanocne” (od 6 marca do 6 kwietnia)


Wykład o tradycjach i zwyczajach wielkanocnych, o wyjątkowym i magicznym czasie, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycje ludowe i budząca się do życia przyroda splatają się w jedno.

Zajęcia plastyczne:

Zajęcia polegają na tworzeniu kolorowych pisanek z wykorzystaniem jaj styropianowych i bibuły.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE

 

Koszt lekcji muzealnej:

Lekcja z warsztatem: 120 zł od grupy

Lekcje z oprowadzaniem po mieście: 150 zł od grupy

Grupa może liczyć do 25 osób. Grupy większe są dzielone na mniejsze. Każda grupa ponosi koszt lekcji muzealnej.

Lekcje muzealne odbywają się od wtorku do piątku w godzinach otwarcia muzeum dla publiczności.

Organizacja lekcji muzealnej:

Lekcje muzealne przeprowadzane są wyłącznie na podstawie wcześniejszego zamówienia telefonicznego. Przed złożeniem zamówienia prosimy o zapoznanie się z ofertą tematów.

Jeśli nie mogą Państwo uczestniczyć w zamówionej wcześniej lekcji muzealnej, prosimy o niezwłoczne telefoniczne powiadomienie o tym Działu Naukowo-Oświatowego, tel. +48 71 396 09 15

Nauczyciele i opiekunowie są odpowiedzialni za zachowanie swoich podopiecznych w czasie wizyty w Muzeum, a co za tym idzie, są zobowiązani do obecności na lekcji muzealnej.

W czasie wizyty w Muzeum można fotografować eksponaty, nie wolno jednak używać lampy błyskowej i statywu.

W czasie pandemii COVID-19 obowiązują specjalne zasady przebywania na terenie Muzeum. Zwiedzający zobowiązani są do dezynfekcji rąk oraz noszenia maseczek ochronnych. Obowiązuje ograniczona liczba osób na metr kwadratowy.

ZAPISY

Rezerwacje lekcji przyjmowane są telefonicznie w Dziale Naukowo-Oświatowym od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–15.30, z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem. Muzeum zastrzega sobie możliwość nieprzyjęcia zamówienia w przypadku

braku wolnych miejsc.

tel. +48 71 396 09 15 Dział Naukowo-Oświatowy, 713960911 Sekretariat

  • Zadaj pytanie
  • Kalendarium
  • Galeria zdjęć
  • E-kartki
  • Multimedia

Newsletter