Wersja wysokokontrastowa
Godziny pracy Muzeum:
wtorek, piątek 9.30 – 15.30 • sobota, niedziela 12.00 – 15.00
A A A
Muzeum Regionalne w Åšrodzie ÅšlÄ…skiej
  • English
  • Polski
  • Deutsch
23.02.2021 •

Znani Åšredzianie

Sekretarz i kanclerz króla czeskiego Karola IV, biskup litomyski i oÅ‚omuniecki, doskonaÅ‚y skryba, zbieracz książek, a także osoba, która najprawdopodobniej przyczyniÅ‚a siÄ™ poÅ›rednio do ukrycia skarbu Å›redzkiego w naszym mieÅ›cie. O kim mowa? Dowiecie siÄ™ czytajÄ…c poniższy tekst ????

Chodzi nam oczywiście o Jana ze Środy (łac. Johannes Noviforensis; niem. Johannes von Neumarkt; czes. Jan ze Středy), duchownego, dworzanina, pisarza i humanistę z XIV w.
UrodziÅ‚ siÄ™ pomiÄ™dzy 1305 a 1320 r. w zamożnej, mieszczaÅ„skiej rodzinie. Nie posiadaÅ‚ wyksztaÅ‚cenia uniwersyteckiego-wiedzÄ™ i umiejÄ™tnoÅ›ci nabyÅ‚ w trakcie swojej sÅ‚użby koÅ›cielnej (gÅ‚ównie jako skryba). ZaczynaÅ‚ jako kancelista na dworze ksiÄ™cia ziÄ™bickiego MikoÅ‚aja. Przez krótki czas pracowaÅ‚ w kancelarii Jana Luksemburskiego, lecz zasadniczo kariera Jana nabraÅ‚a rozpÄ™du dopiero za panowania Karola IV. Mniej wiÄ™cej przed 16.X.1347 r. zostaÅ‚ mianowany notariuszem i dworzaninem króla czeskiego, ale gÅ‚ównym jego źródÅ‚em utrzymania byÅ‚y wtedy prebendy (to część dochodów koÅ›cielnych przypadajÄ…ca okreÅ›lonym duchownym, pochodzÄ…ce z rozdziaÅ‚u pieniężnych wpÅ‚ywów, np. z majÄ…tków ziemskich lub dziesiÄ™cin)-do koÅ„ca swojego życia zachowaÅ‚ takowÄ… w Åšrodzie ÅšlÄ…skiej.
W 1353 r. zostaÅ‚ biskupem LitomyÅ›la, ale nie porzuciÅ‚ swojej dworskiej pracy i wkrótce potem mianowano go kanclerzem. Od razu zabraÅ‚ siÄ™ do porzÄ…dkowania spraw zwiÄ…zanych z zarzÄ…dzaniem i prowadzeniem królewskiej kancelarii. UjednoliciÅ‚ styl wydawanych pism, zasady rejestrowania i przechowywania dokumentów, a wszystkim tamtejszym skrybom zapewniaÅ‚ odpowiednie przyrzÄ…dy do pracy i formularze. Być może Jan ze Åšrody przyczyniÅ‚ siÄ™ także do zaÅ‚ożenia Archiwum Czeskiej Korony.
Jako sekretarz Karola IV i czÅ‚onek jego dworu, dużo podróżowaÅ‚ po Europie. UtrzymywaÅ‚ liczne znajomoÅ›ci z zagranicznymi politykami, dyplomatami i uczonymi, dziÄ™ki czemu nie tylko poszerzaÅ‚ swojÄ… wiedzÄ™, ale również mógÅ‚ dopracowywać styl wydawanych przez siebie dokumentów. Efekt tych doÅ›wiadczeÅ„ doceniÅ‚ nawet Francesco Petrarka chwalÄ…c (w czasie swojego pobytu w Pradze) dokonania Jana w kwestii unowoczeÅ›niania standardów stylistycznych wydawanych pism.
WykazywaÅ‚ również duże zainteresowanie ówczesnÄ… naukÄ… i kulturÄ…. CzytaÅ‚, zbieraÅ‚, a nawet pożyczaÅ‚ książki. StworzyÅ‚ dużą, prywatnÄ… bibliotekÄ™, gdzie zgromadziÅ‚ nie tylko teksty o tematyce religijnej, lecz także autorów antycznych oraz wspóÅ‚czesnych mu (np. dzieÅ‚a Dantego Alighieri). Sam również pisaÅ‚. ByÅ‚y to książki teologiczne i edukacyjne, po Å‚acinie lub niemiecku. KomponowaÅ‚ wÅ‚asne modlitwy oraz przekÅ‚adaÅ‚ klasyczne teksty.
W 1364 r. otrzymaÅ‚ biskupstwo w OÅ‚omuÅ„cu, zaÅ› swoje stanowisko jako kanclerz piastowaÅ‚ aż do VI.1374 r.. Zwolniono go ze sÅ‚użby ze wzglÄ™du na stan zdrowia. Rozczarowany tÄ… decyzjÄ…, wyjechaÅ‚ do OÅ‚omuÅ„ca, gdzie poÅ›wiÄ™ciÅ‚ siÄ™ administracyjnym pracom i zarzÄ…dzaniem swoimi dobrami. W 1380 r. udaÅ‚o mu siÄ™ zostać biskupem-elektem wrocÅ‚awskim, lecz zmarÅ‚ (24.XII.1380 r. w ModÅ™ice), nim jego wybór zostaÅ‚ zatwierdzony przez papieża Urbana VI.
Na koniec napiszemy jeszcze, co ma wspólnego Jan ze skarbem Å›redzkim ???? Otóż jak zostaÅ‚o już wspomniane, zachowaÅ‚ on praktycznie przez caÅ‚e swoje życie prebendÄ™ Å›redzkÄ…. BÄ™dÄ…c zaÅ› w bliskich kontaktach z Karolem IV (z racji bycia jego sekretarzem i kanclerzem), byÅ‚ w stanie dyskretnie zaÅ‚atwić królowi czeskiemu pożyczkÄ™ od znanych sobie Å›redzkich czy wrocÅ‚awskich Å»ydów. Z 1348 r. pochodzi dokument, który zwalniaÅ‚ Å›redzkiego Å»yda Mosche oraz jego rodzinÄ™ od podatków, za udzielenie Karolowi Luksemburskiemu pożyczki. W transakcji tej poÅ›redniczy wÅ‚aÅ›nie Jan. ResztÄ™ historii skarbu już znamy ????
Na doÅ‚Ä…czonym obrazku widzimy wizerunek Jana ze Åšrody, pochodzÄ…cy z tzw. "Liber viaticus", podróżnego brewiarza, zrobionego na jego zlecenie.
Autor: Anna Celuch
« powrót
  • Zadaj pytanie
  • Kalendarium
  • Galeria zdjęć
  • E-kartki
  • Multimedia

Newsletter