Wersja wysokokontrastowa
Godziny pracy Muzeum:
wtorek, piątek 9.30 – 15.30 • sobota, niedziela 12.00 – 15.00
A A A
Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej
  • English
  • Polski
  • Deutsch
19.01.2021 •

CO ŁĄCZY POSTACIE PRZEDSTAWIONE NA TYM OBRAZKU?

Mamy dla Was zagadkę, która będzie jednocześnie wstępem do planowanej przez nas, nowej serii tekstów. Jakiej? Zdradzamy poniżej.
 
 
Poprawna odpowiedź na pytanie "Co łączy postacie przedstawione na obrazku" brzmi: Środa Śląska ???? Każda z tych osób przebywała w naszym mieście-przejazdem bądź dłużej. Takich znanych postaci (władców, pisarzy, polityków itp.), których wielka historia bądź zwykła chęć podróżowania doprowadziła też i do Środy Śląskiej, parę jest. Stąd nasz pomysł na nową serię tekstów, gdzie będziemy przybliżać Wam różne osoby, które w jakiś, mniejszy lub większy, sposób, miały coś wspólnego z naszym miastem.
Zaś poniżej garść informacji, o powodach pobytów w Środzie Śląskiej, Panów z zagadki.

Napoleon Bonaparte spędził w Środzie Śląskiej kilka dni (od 30 maja do 5 czerwca 1813 r.), czekając na wynik rozmów, mających doprowadzić do zawarcia chwilowego rozejmu z Prusami i Rosją. Zamieszkał w domu przy ul. Daszyńskiego 7, należącym wówczas do średzkiego burmistrza Molla.
Król Prus, Fryderyk Wielki, zatrzymał się na noc w Środzie Śląskiej w przeddzień (czyli 4 grudnia 1757 r.) bitwy pod Lutynią. Wybrany przez niego dom (nie istniejący już) znajdował się na północnej pierzei Dolnego Rynku, na rogu z dawną ulicą Gwiaździstą. W tym budynku mieścił się później zajazd "Pod Niebieską Gwiazdą" (Zum Blauen Stern).
Ferdynand I Habsburg (król Czech, Chorwacji, Węgier, niemiecki, a od 1558 r. Święty Cesarz Rzymski) przebywał w naszym mieście tylko kilka godzin (odbywał podróż po całym Śląsku) 29 maja 1538 r. Ale była to wizyta bardzo uroczysta i kosztowna, oczywiście dla mieszczan średzkich ???? Króla przywitało przed Bramą Legnicką 30 reprezentantów Środy Śląskiej, potem wręczono mu uroczyście klucze do miasta. Ferdynand miał podobno zdjąć swe rękawiczki i uścisnąć dłonie 6 mieszczan oraz wygłosić stosowną przemowę. Następnie władca udał się na zamek, by stamtąd wyruszyć w dalszą podróż.
John Quincy Adams był, w latach 1825-1829, prezydentem USA. Ale w interesującym nas czasie, czyli w roku 1800, był po prostu amerykańskim dyplomatą, który uwielbiał zwiedzać i podróżować. Będąc wówczas ambasadorem w Prusach, zdecydował się odwiedzić jedną z prowincji tego kraju-Śląsk. I tym sposobem trafił też do Środy Śląskiej. Ale jakie wrażenie na nim zrobiło nasze miasto, napiszemy w innym poście ????
Autor; Anna Celuch
Zdjęcia pochodzą ze strony: polska-org.pl.
 
   Dom Napoleona Bonaparte wg. Ch. Nisel-Lesenthin (1913 r.)
. Zajazd "Pod Niebieską Gwiazdą" w Środzie Śląskiej (1924 r.).
« powrót
  • Zadaj pytanie
  • Kalendarium
  • Galeria zdjęć
  • E-kartki
  • Multimedia

Newsletter