Wersja wysokokontrastowa
Godziny pracy Muzeum:
wtorek, piątek 9.30 – 15.30 • sobota, niedziela 12.00 – 15.00
A A A
Muzeum Regionalne w Åšrodzie ÅšlÄ…skiej
  • English
  • Polski
  • Deutsch
20.11.2020 •

Czy wiesz, że dzwony na wieży ratuszowej zostały ufundowane przez średzkich ewangelików, aby wzywały ich na modlitwy do kościoła św. Trójcy?

Choć wÅ›ród mieszkaÅ„ców Åšrodzie ÅšlÄ…skiej, od czasów reformacji, dominowali protestanci, to jednak przez caÅ‚y okres panowania habsburskiego (1524-1742), Å›redzcy ewangelicy nie posiadali wÅ‚asnej Å›wiÄ…tyni ani nawet swobody kultu. Sytuacja ich ulegÅ‚a zmianie wraz z przejÄ™ciem części ÅšlÄ…ska (razem z naszym miastem) przez paÅ„stwo pruskie w poÅ‚owie XVIII w. Od tej pory Å›redzcy protestanci mogli wchodzić w skÅ‚ad rady miejskiej czy obejmować inne urzÄ™dy, a także wybudować wÅ‚asny dom modlitw. Do tej pory, swoje nabożeÅ„stwa, odprawiali (przez krótki okres) na zamku, później, w tzw. domu kupieckim przy ratuszu.
Pozwolenie na budowÄ™, Å›redzka gmina ewangelicka dostaÅ‚a w 1744 r., a już 30.V.1745 r., uroczystÄ… mszÄ…, konsekrowano koÅ›cióÅ‚ Å›w. Trójcy. Na jego lokalizacjÄ™ wybrano dziaÅ‚kÄ™ u zbiegu ulic Kolejowej i DaszyÅ„skiego (obecnie jest tu boisko). BudowÄ™ Å›wiÄ…tyni (jak i zresztÄ… caÅ‚Ä… parafiÄ™ protestanckÄ…) wspieraÅ‚ finansowo Friedrich Keil (dziadek K. F. Keila znanego Å›redzkiego przedsiÄ™biorcy tytoniowego), za co zostaÅ‚ honorowo pochowany pod jej posadzkÄ…. Oprócz tego, przy koÅ›ciele zaÅ‚ożono cmentarz dla miejscowych luteran oraz-w 1749 r.-szkoÅ‚Ä™ ewangelickÄ….
KoÅ›cióÅ‚ Å›w. Trójcy byÅ‚ szachulcowym, krytym gontem budynkiem pozbawionym wież. W Å›rodku znajdowaÅ‚y siÄ™ dookolne, dwukondygnacyjne empory (chóry) oraz dwie zakrystie. ÅšwiÄ…tynia nie posiadaÅ‚a dzwonu, wiÄ™c poczÄ…tkowo gmina ewangelicka zamawiaÅ‚a dzwonienia w pobliskim koÅ›ciele katolicki Å›w. Andrzeja. Na przeÅ‚omie roku 1797 i 1798 sfinansowali instalacjÄ™ dzwonów na wieży ratuszowej, którÄ… przykryto, istniejÄ…cym do dziÅ›, heÅ‚mem. Od tej pory to one wzywaÅ‚y miejscowych luteran na nabożeÅ„stwa.
Protestantom średzkim, jako dom modlitw i spotkań, świątynia ta służyła do roku 1933. Po remoncie kościoła św. Krzyża, tam przeniesiono się z nabożeństwami, natomiast stary budynek zaczął służyć jako muzeum (więcej o tym w poście o pierwszym muzeum w Środzie Śląskiej).
Po II wojnie Å›wiatowej, w wyniku dewastacji i braku opieki ze strony wÅ‚adz miejskich oraz konserwatora, koÅ›cióÅ‚ Å›w. Trójcy rozebrano. Może ktoÅ› z Was go jeszcze pamiÄ™tam albo ma jakieÅ› ciekawe informacjÄ™ na jego temat bÄ…dź jest w posiadaniu jakiÅ› zdjęć? ZachÄ™camy do podzielenie siÄ™ nimi w komentarzach pod tym postem ????
Autor: Anna Celuch
Zdjęcia pochodzą ze strony polska-org.pl.
 
« powrót
  • Zadaj pytanie
  • Kalendarium
  • Galeria zdjęć
  • E-kartki
  • Multimedia

Newsletter