Wersja wysokokontrastowa
Godziny pracy Muzeum:
wtorek, piątek 9.30 – 15.30 • sobota, niedziela 12.00 – 15.00
A A A
Muzeum Regionalne w Åšrodzie ÅšlÄ…skiej
  • English
  • Polski
  • Deutsch
24.04.2020 •

WIELKIE EPIDEMIE W HISTORII ÅšWIATA. CZ. XIII

Wirus, który uznawany jest za „jednÄ… z broni biologicznych o najwiÄ™kszym potencjale terrorystycznym". Zapraszamy do przeczytania ostatniej części naszego cyklu o wielkich epidemiach.

Wielkie epidemie w historii świata. Część XIII-Epidemia gorączki krwotocznej ebola.

GorÄ…czka krwotoczna ebola wywoÅ‚ywana jest przez wirusa Ebola. Charakteryzuje siÄ™ wysokÄ… Å›miertelnoÅ›ciÄ… (do 50% spoÅ›ród zakażonych osób) i Å‚atwym rozprzestrzenianiem siÄ™. Zaczyna siÄ™ od osoby, która miaÅ‚a kontakt z krwiÄ… lub pÅ‚ynami ustrojowymi zarażonych zwierzÄ…t (maÅ‚py, owocożerne nietoperze). Potem, na podobnej zasadzie, przenoszona jest choroba na innych ludzi. Objawy pojawiajÄ… siÄ™ po 2-3 tygodniach od zarażenia i charakteryzujÄ… siÄ™: gorÄ…czkÄ…, bólem gÅ‚owy, gardÅ‚a i mięśni oraz osÅ‚abieniem; nastÄ™pnie wystÄ™pujÄ… wymioty, biegunka, wysypka, zaburzenia pracy nerek i wÄ…troby oraz (nie zawsze) krwawienie wewnÄ™trzne i zewnÄ™trzne. Osoba, która wyzdrowiaÅ‚a, jest w stanie zarażać jeszcze przez 7 tygodni.

Z gorÄ…czkÄ… krwotocznÄ… można zetknąć siÄ™ gÅ‚ównie w Afryce. Znana byÅ‚a ona tam już w latach 60 XX w., ale dopiero niedawno (2013-2016) wybuchÅ‚a wiÄ™ksza jej epidemia. Pacjentem zero byÅ‚ dwuletni chÅ‚opiec z Gwinei, który przed Å›mierciÄ… zaraziÅ‚ swojÄ… rodzinÄ™, a ci lekarzy itd. W marcu 2013 r. ogÅ‚oszono tam epidemiÄ™. Niestety choroba rozeszÅ‚a siÄ™ po sÄ…siednich paÅ„stwach: Liberia, Sierra Leone, Senegal, Kongo, Nigeria, Mali. We wrzeÅ›niu 2014 r. pierwsze przypadki eboli pojawiÅ‚y siÄ™ w USA, a w październiku w Hiszpanii. W sumie w Europie na gorÄ…czkÄ™ krwotocznÄ… zapadÅ‚o parÄ™ osób, a zmarÅ‚a jedna. Ale w samej tylko Afryce Zachodniej zakażonych zostaÅ‚o 28 652 osób, a Å›mierć poniosÅ‚o 11 352 (ok. 50%). Najbardziej dotkniÄ™tÄ… grupÄ… wiekowÄ…, bo aż 20% z wszystkich przypadków, byÅ‚y dzieci.

Koniec epidemii w Gwinei ogÅ‚oszono na poczÄ…tku 2016 r., ale do tej pory kraje afrykaÅ„skie muszÄ… walczyć z tÄ… chorobÄ…. Choć ebola nie ma na swoim koncie milionów ofiar, jak inne opisywana do tej pory przez mnie epidemie, to wymieniana jest, jako jedna z poważniejszych chorób trapiÄ…cych nas obecnie. Nawet w poczÄ…tkowym okresie rozwijania siÄ™ pandemii koronawirusa, uważana byÅ‚a przez media (obok sezonowej grypy), za bardziej Å›miercionoÅ›nÄ… chorobÄ™. Tym bardziej, że nie wynaleziono jeszcze na ebolÄ™ ani szczepionki ani skutecznej metody jej leczenia.

Autor: mgr Anna Celuch

« powrót
  • Zadaj pytanie
  • Kalendarium
  • Galeria zdjęć
  • E-kartki
  • Multimedia

Newsletter