Wersja wysokokontrastowa
Godziny pracy Muzeum:
wtorek, piątek 9.30 – 15.30 • sobota, niedziela 12.00 – 15.00
A A A
Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej
  • English
  • Polski
  • Deutsch
21.04.2020 •

WIELKIE EPIDEMIE W HISTORII ŚWIATA. CZ. XII

O najszybciej rozprzestrzeniającej się pandemii w historii świata. Tak szybkiej, iż zaprzestano odnotowywania każdego jej przypadku, przez co nie znamy dokładnej liczby zachorowań i zgonów. Zapraszamy do zapoznania się z kolejną częścią naszego cyklu.

Wielkie epidemie w historii świata. Część XII-Pandemia grypy A/H1N1.

Pandemia ta nawiedziła nas całkiem niedawno, bo w latach 2009-2010. Znamy ją raczej pod nazwą świńskiej grypy. Wirus A/H1N1 jest zmutowaną wersją wirusa świńskiej i zwykłej grypy i prawdopodobnie przeniósł się na ludzi, właśnie z tych zwierząt. Co więcej mutacje A/H1N1 odpowiadają również za pandemię hiszpanki i koronawirusa.

Pierwsze zachorowania pojawiły się w Meksyku na przełomie marca i kwietnia 2009 r. Objawiały się one: dreszczami, bólem mięśni, gorączką, kaszlem i bólem gardła, zasłabnięciami i ogólnym osłabieniem. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła tam epidemię i zapowiedziała, że może się ona przekształcić w pandemię. Inaczej niż w przypadku ospy we Wrocławiu, ta przepowiednia WHO się sprawdziła-11 czerwca 2009 r. ogłoszono ją. W lipcu zaś, poinformowali, że jest najszybciej rozprzestrzeniającą się chorobą i zwolnili z obowiązkowego odnotowywania każdego przypadku, wymagając tylko powiadamiania o najcięższych lub wyjątkowo nietypowych. Nie znamy więc dokładnej liczby ofiar wirusa A/H1N1.

Przyjmuje się, że zmarło ponad 284 tysięcy osób z przyczyn bezpośrednich i w wyniku powikłań, a zachorowało ok. 24% całej światowej populacji. Najwięcej zakażeń występowało wśród dzieci i młodzieży od 5 do 19 lat (47% z wszystkich zarażonych) oraz u osób starszych w wieku powyżej 65 lat (11%). Dlaczego tak dużo najmłodszych chorowało? Ponieważ wirus jest na tyle nowy, że dzieci nie posiadają odpowiednich przeciwciał. W Polsce na świńską grypę zmarły 182 osoby.

Pandemia A/H1N1 była mocno nagłośniona przez media. Pojawiło się też sporo teorii spiskowych na jej temat. Niektóre mówiły, że była ona sposobem na odwrócenie uwagi od fatalnego wówczas stanu gospodarki, albo że odpowiadają za nią koncerny farmaceutyczne, które chciały zarobić na szczepionkach.

10 sierpnia 2010 r. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła koniec pandemii, co nie było oczywiście równoznaczne z całkowitym zlikwidowaniem wirusa A/H1N1-będzie się on utrzymywać jako grypa sezonowa.

A w kolejnej, ostatniej, części naszego cyklu o jeszcze jednej zabójczej chorobie, na którą nie ma skutecznego leku ani szczepionki.

Autor: mgr Anna Celuch

Zapraszamy na naszego facebooka

« powrót
  • Zadaj pytanie
  • Kalendarium
  • Galeria zdjęć
  • E-kartki
  • Multimedia

Newsletter