Wersja wysokokontrastowa
Godziny pracy Muzeum:
wtorek, piątek 9.30 – 15.30 • sobota, niedziela 12.00 – 15.00
A A A
Muzeum Regionalne w Åšrodzie ÅšlÄ…skiej
  • English
  • Polski
  • Deutsch
18.04.2020 •

WIELKIE EPIDEMIE W HISTORII ÅšWIATA. CZ. XI

„Witamy siÄ™ i żegnamy bez podawania rÄ…k”, czyli o jeszcze jednej epidemii, która mieszkaÅ„com pewnego miasta wywróciÅ‚a życie do góry nogami (podobnie jak nam teraz koronawirus). Zapraszamy do czytania.

Wielkie epidemie w historii świata. Część XI-Epidemia ospy we Wrocławiu.

Ospa prawdziwa jest jednÄ… z najgroźniejszych chorób zakaźnych, o wysokiej Å›miertelnoÅ›ci. Przenosi siÄ™ drogÄ… kropelkowÄ… oraz przez kontakt z chorym, bÄ…dź przedmiotem należącym do niego. Po przejÅ›ciu ospy, uzyskuje siÄ™ odporność na dÅ‚ugi czas, ale dla miejsca, gdzie nigdy ona nie wystÄ…piÅ‚a, jej pojawienie siÄ™ to dosÅ‚ownie apokalipsa (jak np. dla Indian w obu Amerykach).

W Polsce po II wojnie Å›wiatowej ospa zaatakowaÅ‚a dwa razy: w 1953 i 1962 r. w GdaÅ„sku-w sumie zachorowaÅ‚y 42 osoby. Do WrocÅ‚awia w 1963 r. przywiózÅ‚ jÄ…, z Indii, oficer SB, Bonifacy Jedynak. Kiedy zauważyÅ‚ u siebie oznaki choroby, zgÅ‚osiÅ‚ siÄ™, pod koniec maja, do szpitala przy ul. OÅ‚biÅ„skiej. Tam zdiagnozowano u niego malariÄ™. Po wyleczeniu, w czerwcu, wróciÅ‚ do domu. Dopiero później okazaÅ‚o siÄ™, że dodatkowo zainfekowany byÅ‚ wirusem ospy prawdziwej. ZaraziÅ‚ on salowÄ…, która przeszÅ‚a jÄ… Å‚agodnie, ale przeniosÅ‚a jÄ… na swojÄ… córkÄ™, pielÄ™gniarkÄ™. U niej lekarze zdiagnozowali bÅ‚Ä™dnie biaÅ‚aczkÄ™, a wyniku braku odpowiedniego leczenia-zmarÅ‚a. Kolejnymi ofiarami byÅ‚ syn salowej i lekarz, u którego wczeÅ›niej byÅ‚a ona na wizycie. U nich także nie rozpoznano choroby, przez co także zmarli . ChorobÄ™ rozpoznano dopiero u czteroletniego chÅ‚opca, który wyleczony z ospy wietrznej, ponownie-jak siÄ™ wtedy wydawaÅ‚o- na niÄ… zapadÅ‚. Po przeprowadzeniu dokÅ‚adnych badaÅ„, okazaÅ‚o siÄ™, że we WrocÅ‚awiu pojawiÅ‚a siÄ™ ospa prawdziwa. 15 lipca w mieÅ›cie ogÅ‚oszono stan pogotowia przeciwepidemicznego (a 17 lipca stan epidemii), czyli 47 dni od pierwszego przypadku zachorowania. Później ten dzieÅ„ zwano „czarnym poniedziaÅ‚kiem”. W sumie zachorowaÅ‚o 99 osób, a zmarÅ‚o 7, z czego 4 to lekarze i 1 pielÄ™gniarka. Åšwiatowa Organizacja Zdrowia przewidywaÅ‚a, że epidemia potrwa dwa lata, na ospÄ™ zapadnie do 2 000 ludzi, a umrze 200. Na szczęście ta teoria nie sprawdziÅ‚a siÄ™ i już 19 wrzeÅ›nia zniesiono stan epidemii.

Po poczÄ…tkowych, chaotycznych dziaÅ‚aniach ówczesnych wÅ‚adz, przyjÄ™to nowy schemat postÄ™powania wobec chorych. Każdy zgÅ‚oszony przypadek sprawdzany byÅ‚ przez lekarza, majÄ…cego na sobie specjalne ubranie ochronne, przez co nazywani byli „przebieraÅ„cami”, „kolÄ™dnikami”, „kaskaderami”, „pajacami”, „Judymami okresu epidemii”. W razie potwierdzenia ospy, osoba taka trafiaÅ‚a do szpitala, zaÅ› niejasne przypadki poddawane byÅ‚y domowej kwarantannie. Miasto otoczono kordonem sanitarnym. I szczepiono-98% mieszkaÅ„com WrocÅ‚awia podano szczepionkÄ™. Może również niektórzy z Was pamiÄ™tajÄ… albo sÅ‚yszeli o akcji szczepienia, jaka miaÅ‚a miejsce także w Åšrodzie ÅšlÄ…skiej, mniej wiÄ™cej pod koniec lipca? Drogi do miasta pilnowaÅ‚a milicja-za próbÄ™ wjazdu do WrocÅ‚awia, bez ważnego szczepienia karano.

Częściowo wprowadzono ograniczenia w handlu, klamki w budynkach owiniÄ™te byÅ‚y bandażami i nasÄ…czone chloraminÄ… (Å›rodek odkażajÄ…cy), zamkniÄ™to baseny, izby wytrzeźwieÅ„, a także częściowo przejÅ›cie graniczne no odcinku dawnego województwa wrocÅ‚awskiego. Na mieÅ›cie wisiaÅ‚y plakaty „Witamy siÄ™ i żegnamy bez podawania rÄ…k”. WÅ‚adze zmagaÅ‚y siÄ™ także z licznymi próbami ucieczek osób, które kierowano do izolacji. Co ciekawe, epidemia ospy przyniosÅ‚a usprawnienie dziaÅ‚alnoÅ›ci urzÄ™dów publicznych. Jak pisaÅ‚ lokalny dziennikarz i historyk Bogdan Daleszak: „W tym czasie urzÄ™dy nie „urzÄ™dowaÅ‚y”, lecz pracowaÅ‚y, dziaÅ‚acze nie „dziaÅ‚ali”, lecz harowali, sprawy maÅ‚o znaczÄ…ce byÅ‚y rzeczywiÅ›cie maÅ‚o znaczÄ…ce i zaÅ‚atwiane od rÄ™ki, a bardzo trudne nie znaczyÅ‚y niewykonalne...”.

Ówczesne wÅ‚adze polskie cenzurowaÅ‚y informacje o przebiegu epidemii we WrocÅ‚awiu, przez co narosÅ‚o wiele plotek, np. że ludzie umierajÄ… na ulicy, a trupy leżą na chodnikach. Kiedy zaÅ› do izolatorium na Praczach OdrzaÅ„skich dostarczono komorÄ™ dezynfekcyjnÄ…, mówiona, że jest to piec krematoryjny. Pierwszy poważny komunikat ogÅ‚oszono dopiero 25 lipca. WczeÅ›niej zdecydowano również o zaszczepieniu wszystkich obywateli-w sumie poddano temu zabiegowi 8,2 mln osób. Zanotowano parÄ™ przypadków zachorowania na ospÄ™ w kilku innych województwach, ale obyÅ‚o siÄ™ tam bez ofiar Å›miertelnych.

19 września 1963 r. uznano, że epidemia wygasła i zniesiono wszystkie ograniczenia. Był to ostatni w Polsce przypadek ospy prawdziwej. W 1980 r. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła zlikwidowanie wszystkich jej ognisk na świecie.

A w następnej części naszego cyklu o kolejnej pandemii, jaką mieliśmy okazję przejść całkiem niedawno.

Autor: mgr Anna Celuch.

Zapraszamy na naszego facebooka
« powrót
  • Zadaj pytanie
  • Kalendarium
  • Galeria zdjęć
  • E-kartki
  • Multimedia

Newsletter