Wersja wysokokontrastowa
Godziny pracy Muzeum:
wtorek, piątek 9.30 – 15.30 • sobota, niedziela 12.00 – 15.00
A A A
Muzeum Regionalne w Åšrodzie ÅšlÄ…skiej
  • English
  • Polski
  • Deutsch
04.04.2020 •
R. Mazur •

WIELKIE EPIDEMIE W HISTORII ÅšWIATA. CZ. VII

WODA, WODA, ZDROWIA (NIE)DODA? O epidemiach, które wywoÅ‚ywaÅ‚a potrzebna nam do życia woda. Zapraszamy do czytania.

Wielkie epidemie w historii świata. Część VII-Epidemie cholery.

XIX w. to seria 6 epidemii cholery. Pierwsze trzy rzuty tej choroby, w latach 1817-1860, zabiÅ‚y w samych Indiach pond 15 mln osób. W Rosji miÄ™dzy 1847 a 1851 r. uÅ›mierciÅ‚a okoÅ‚o miliona osób. Trzy lata później epidemia cholery pochÅ‚onęła 5% mieszkaÅ„ców Chicago, zaÅ› w Wielkiej Brytanii kilkadziesiÄ…t tysiÄ™cy osób. W latach 1831-1847 zaraza ta dotknęła ÅšlÄ…sk. Prawdopodobnie przynieÅ›li jÄ… ze sobÄ… żoÅ‚nierze pruscy. Dodatkowo nawiedzajÄ…ce te tereny klÄ™ski gÅ‚odu i nieurodzaju, powodowaÅ‚y nawroty cholery. W sumie uÅ›mierciÅ‚a ok. 50 tysiÄ™cy obywateli ÅšlÄ…ska. Uważa siÄ™, że najbardziej Å›miercionoÅ›na byÅ‚a trzecia epidemia, która miaÅ‚a miejsce w latach 1852-1860. ObjawiaÅ‚a siÄ™ ona poczÄ…tkowo biegunkÄ… i wymiotami, zazwyczaj bez bólu brzucha i gorÄ…czki; później dochodziÅ‚o do zmian wyglÄ…du (pomarszczona skóra, wyostrzenie rysów twarzy, zapadniÄ™cie oczu) oraz gÅ‚osu. W skrajnie poważnych sytuacjach koÅ„czyÅ‚a siÄ™ Å›piÄ…czkÄ….

Tak jak w wiekach wczeÅ›niejszych, ówczeÅ›ni lekarze twierdzili, że cholera przenoszona jest w powietrzu. Nie od razu dostrzeżono, iż swój poczÄ…tek braÅ‚a ona zawsze w najbardziej biednych i brudnych częściach miast czy przeludnionych, zacofanych krajach. W 1854 r. londyÅ„skich lekarz John Snow, zauważyÅ‚, że źródÅ‚o zachorowaÅ„ znajduje siÄ™ blisko pompy wodnej, pracujÄ…cej poniżej miejsca odprowadzania miejskich nieczystoÅ›ci do Tamizy. WyÅ‚Ä…czenie jej pomogÅ‚o w zmniejszeniu, ale nie zlikwidowaniu zachorowaÅ„. Dopiero w 1883 r. Robert Koch, niemiecki lekarz, odkryÅ‚ przyczynÄ™ choroby, czyli bakteriÄ™ przecinkowca cholery (Vibrio cholerae).

W Polsce ostatnia epidemia cholery miaÅ‚a w miejsce w latach 1892-1894, a ostatnia na Å›wiecie w latach 60 i 70 XX w.-zabiÅ‚a wtedy ok. 570 tysiÄ™cy osób i rozwinęła siÄ™ w Indonezji i Bangladeszu. Mimo dostÄ™pnoÅ›ci szczepionki i znajomoÅ›ci przyczyn powodujÄ…cych zachorowania, w najbiedniejszych krajach Å›wiata, ciÄ…gle rejestrowane sÄ… przypadki cholery. Na szczęście (może trochÄ™ na wyrost sÅ‚owo, bo każde życie jest ważne) cechuje jÄ…, zwÅ‚aszcza przy odpowiednim leczeniu, Å›miertelność na poziomie 1%.

A w nastÄ™pnej części naszego cyklu o trzecim ataku Å›miercionoÅ›nej zarazy, który pozwoliÅ‚ na zidentyfikowanie przyczyny jej powstawania.

Autor: mgr Anna Celuch

Zapraszamy na naszego facebooka

« powrót
  • Zadaj pytanie
  • Kalendarium
  • Galeria zdjęć
  • E-kartki
  • Multimedia

Newsletter