Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej
Data utworzenia: 04.04.2020 (R. Mazur )
KOLOROWE JAJA Sobota, to dzień malowania jaj i święcenia pokarmów. Każdy region ma swój charakterystyczny sposób zdobienia jaj, które są symbolem pomyślności i rodzącego się życia. Tradycja wywodzi się ze starosłowiańskich wierzeń, gdzie jajko miało bardzo ważne znaczenie. Symbolizowało siły witalne i początek ...czytaj dalej »
Data utworzenia: 04.04.2020 (R. Mazur )
WODA, WODA, ZDROWIA (NIE)DODA? O epidemiach, które wywoływała potrzebna nam do życia woda. Zapraszamy do czytania. Wielkie epidemie w historii świata. Część VII-Epidemie cholery. XIX w. to seria 6 epidemii cholery. Pierwsze trzy rzuty tej choroby, w latach 1817-1860, zabiły w samych Indiach pond 15 mln osób. W Rosji między ...czytaj dalej »
Data utworzenia: 03.04.2020 (R. Mazur )
WIELKA SOBOTA – Wigilia Wielkanocy.  Podczas nabożeństwa święci się wodę, ogień i ciernie. Woda daje życie, poświęconą używa się podczas chrztów. Dawniej zabierano trochę święconej wody do domu i spryskiwano cały dom, by rok był spokojny. Ogień symbolicznie spala to, co stare i niepotrzebne. Do ognia wrzucano leszczynę ...czytaj dalej »
Data utworzenia: 02.04.2020 (R. Mazur )
POGRZEB ŻURU I ŚLEDZIA W Wielki Piątek, głównie na Kujawach, urządzano symboliczny pogrzeb żuru i śledzia. Wśród żałobnych przyśpiewek wynoszono z domu i zawieszano na wierzbie wyciętego z drewna lub tektury śledzia, a gar wypełniony żurem postnym zakopywano w ziemi lub po prostu wylewano. Po takim pożegnaniu uprzykrzonych dań ...czytaj dalej »
«1234...5 »
Jesteś w dziale: Strona główna
Copyright © 2010